Start ▶ FAQ
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
Nie masz konta? Załóż konto
Co nowego?
Poziom 1
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Poziom 2
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Poziom 3
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Poziom 4
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Poziom 5
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Poziom 6
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Poziom 7
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Poziom 8
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Poziom 9
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Poziom 10
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Poziom 11
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Poziom 12
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Poziom 13
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Poziom 14
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Poziom 15
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Poziom 16
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Poziom 17
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Poziom 18
Zagadka 1
Zagadka 2
Zagadka 3
Zagadki inne
Zagadki tekstowe
Gry i łamigłówki flash
Poznaj świat
Magia - Czytanie myśli
Gościmy
Odwiedza nas 6 gości
oraz 8 użytkowników

🔸ammw🔸Anżej🔸bolusiek9🔸Jacky🔸Julek🔸malami@hom1🔸Pawello66🔸Robert66
zielony do 500 punktów
pomarańczowy od 501 do 1500
bordowy od 1501 do 3000
purpurowy od 3001 punktów
Ost. wiad. z forum
Pazylowe FAQ - czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć jako świeży Pazylowicz
Nowy lub potencjalny użytkowniku!

Witamy Cię serdecznie na Pazylu. Jeżeli jesteś miłośnikiem niestandardowych łamigłówek i kreatywnych zagadek, to trafiłeś we właściwe miejsce! Z nami sprawdzisz swoją inteligencję, pogłębisz wiedzę, a może nawet przekroczysz granice swoich dotychczasowych możliwości.

Jako nowy gracz masz pewnie wiele wątpliwości albo czujesz się przytłoczony ilością zadań, jakie tu na Ciebie czekają. Nie martw się - przygotowaliśmy to FAQ, by odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.

Na czym polega zabawa na Pazylu?

Zabawa na Pazylu polega na rozwiązywaniu zadań takich jak zagadki, rebusy, krzyżówki, puzzle i zadania logiczne, przy użyciu własnego intelektu oraz dostępnych źródeł wiedzy. Wyróżniamy głównie dwa grupy zadań - zagadki (zarówno poziomowe, jak i zagadki graczy) oraz łamigłówki logiczne. Za rozwiązanie każdego z zadań otrzymywać będziesz po 1 punkcie w rankingu graczy. Od ilości punktów zależeć będzie także Twój kolor.

Od czego powinienem zacząć?

To zależy tylko od Ciebie. My proponujemy Tobie jednak dwie drogi: Drogę Łamigłówek oraz Drogę Zagadek.

Na czym polega Droga Łamigłówek?

Jeżeli jesteś fanem klasycznych zadań typu Sudoku, Puzzle lub Obrazki logiczne, to nie potrzebujesz więcej wyjaśnień. Wszystkie zadania są dla Ciebie dostępne od samego początku i życzymy Ci dużo przyjemności w ich rozwiązywaniu. Kto jednak wie - może ciekawość zachęci Cię do sprawdzenia także Drogi Zagadkowej.

OK, to o co chodzi z Drogą Zagadkową?

Jeżeli jednak jesteś fanem bardziej kreatywnych i wymagających wyzwań, to mamy przygotowane dla Ciebie ponad 2000 zagadek - a ich liczba wciąż rośnie. Zabawa będzie polegała na odgadywaniu haseł do zagadek. Każda zagadka ma obrazek startowy i maksymalnie 10 podpowiedzi, które będziesz odkrywać w miarę rozwiązywania.

Czy powinienem zacząć od Zagadek na Poziomach (po lewej stronie) czy od Zagadek Graczy (po prawej stronie)?

Zdecydowanie sugerujemy rozpoczęcie Pazylowej przygody od Zagadek Poziomowych.

Zagadki te działają w następujący sposób:

Po lewej stronie jest 18 poziomów. Każdy poziom to 3 zagadki do rozwiązania. Rozwiązanie 1 z 3 zagadek odblokowuje kolejny poziom z 3 kolejnymi zagadkami. Zagadki stają się coraz trudniejsze w miarę pokonywania kolejnych poziomów. Niektóre są bardzo rozbudowane, wielowątkowe i mają po 10 podpowiedzi.

Zagadki Graczy znajdziesz po prawej stronie. Tutaj nie ma poziomów, wszystkie są od razu dostępne, więc możesz zacząć od dowolnej zagadki. Sugerujemy jednak żeby zmierzyć się z nimi dopiero po osiągnięciu 14-15 poziomu w Zagadkach na Poziomach. Pozwoli Ci to poznać podstawowe schematy, szyfry i podejścia do rozwiązywania zagadek.

No właśnie - jak zabrać się do rozwiązywania zagadek?

Punktem wyjścia jest zawsze obrazek do zagadki. Niektóre posiadają także napis “ukryta wiadomość” pod zdjęciem - znajdziesz tam więcej informacji. To, co jest na obrazku, nakieruje Cię na kolejne podpowiedzi. Pamiętaj, by wpisując hasła używać polskich znaków. Twoja łaska i Twoja laska to jednak dwie zupełnie różne rzeczy. Nie przejmuj się za to wielkością liter - tutaj panuje pełna dowolność.

Wiele zagadek posiada także dodatkową podpowiedź, która pojawi się gdy wpisze się TIP.

Schematy zagadek są bardzo różne. Czasami poszczególne podpowiedzi będą Cię nakierowywać bezpośrednio na hasło końcowe zagadki, czasami jedna podpowiedź będzie drogowskazem do kolejnej podpowiedzi. Na początku będziesz wysilać swoje szare komórki. Szybko domyślisz się pewnie jednak, że myślenie to nie wszystko - potrzebna będzie wiedza. Będziesz poszerzać swoje horyzonty i zgłębiać kolejne tematy z reguły za pomocą stron takich jak google.pl czy wikipedia.pl.

Pod każdą zagadką znajdziesz też link do forum. Jeżeli nie potrafisz domyślić się, jak ruszyć dalej, to tam znajdziesz dodatkowe wskazówki. Najpierw skorzystasz z nich sam, ale przyjdzie czas, że i Ty zostaniesz pazylowym wyjadaczem, a Twoja wiedza i umiejętności będą potrzebne innym - wtedy tam podzielisz się swoim bagażem doświadczeń.

Kto jest kim na Pazylu?

Założycielem strony i głównym administratorem jest adix. Odpowiada on za administracyjną część strony i jest autorem Zagadek na Poziomach. Bieżącymi sprawami strony zajmują się jednak moderatorzy. Najważniejszym z nich jest kowaliska - “przywódczyni stada”. Oprócz niej moderatorami są spros, Shila, Justys, herma, boggie1955, madzia70, Jacky, Jeziu5, marymargaret i GZorbA, a specjalnym moderatorem technicznym jest czarni13.

W jaki sposób mogę skontaktować się z moderatorami?

Jest wiele możliwości - bezpośrednia wiadomość PW, wpis na forum ogólnym, pytanie na czacie SB albo gołąb pocztowy. Te ostatnie przyjmujemy tylko w miesiącach letnich i z aktualną książeczką szczepień.

Czy autor zagadki/administrator/moderator widzi każde hasło jakie wpisuję zanim trafię we właściwe?

Nie. Autor zagadki widzi tylko odgadnięte przez Ciebie hasła i podpowiedzi.

Moderatorzy również nie mają takiej możliwości, ani podglądu cudzych zagadek. W uzasadnionych przypadkach administrator może sprawdzić odkryte hasła za autora, ale nikt nie widzi wpisywanych przez Ciebie słów, zanim nie trafisz we właściwą odpowiedź.

Oceniłem zagadkę, ale po namyśle chciałbym ocenić ją inaczej. Czy mogę zmienić ocenę?

Tak. Wystarczy ponownie wpisać hasło. Pola z ocenami znów będą dostępne.

Dlaczego obrazek lub link umieszczony w podpowiedzi do zagadki nie wyświetla się poprawnie?

Ponieważ autor zamieścił obrazek na innym portalu, a przechowywana tam zawartość prawdopodobnie już wygasła. Niedziałające linki należy zgłaszać na forum ogólnym, w dziale "Uszkodzone zagadki".

Co to jest Pazylopedia?

Pazylopedia to inaczej encyklopedia Pazyla. Znajdziesz tam hasła, pisane “z przymrużeniem oka”, dotyczące historii strony, ważniejszych wydarzeń, slangowych określeń czy charakterystycznych Pazylowiczów. Link do Pazylopedii znajduje się w prawym, górnym rogu strony (na pasku z logo).

Jak ma na imię kowaliska?

Ma na imię Dorota i wiemy, dlaczego pytasz ;)

Czy można dobrowolnie wypisać się z Rankingu Graczy?

Można. Wystarczy napisać w tej sprawie do któregoś z moderatorów lub administratorów - wykaz tych osób znajdziesz na forum. Wyświetlają się pod każdym tytułem w spisie wątków.

Znalazłem w Internecie odpowiedzi do niektórych zagadek. Czy mogę je tak po prostu wpisać?

Korzystanie z tzw. “gotowców” jest niedozwolone na Pazylu. W zagadkach ustawione są odpowiednie zabezpieczenia, które wychwytują tego typu zachowania i powiadamiają moderatorów. Zanim więc skorzystasz z gotowców jeszcze raz przyjrzyj się zagadce albo poczytaj forum - nie minie wiele czasu, a doczekasz się olśnienia. Od razu też przestrzegamy, że nieuczciwe rozwiązanie zagadek (zwane w slangu pazylowym “foxowaniem”) może wykluczyć Cię z pazylowego rankingu, a nawet spowodować trwałe zablokowanie konta.

Dlaczego nie mogę dodać zagadki?

Aby dodać zagadkę musisz mieć konto na Pazylu minimum 100 dni i mieć przynajmniej 400 punktów uzyskanych z zagadek. Wymóg ten wprowadziliśmy, by potencjalny autor wpierw zapoznał się ze stylem zadań na Pazylu :)

Jeśli spełniasz te warunki, a mimo to nie możesz dodać zagadki, zrób rachunek sumienia. Prawdopodobnie dostałeś karę za nieuczciwe rozwiązywanie cudzych zagadek.

Dlaczego mój nick nie wyświetla się w Rankingu Graczy?

Jeśli sam nie starałeś się o wykreślenie z rankingu, to najprawdopodobniej zostałeś z niego wyrzucony za karę, z powodu nieuczciwego zdobywania punktów. O powrót do rankingu możesz się starać po stu dniach, ale decyzja należy do moderatorów.